Home > General > Spiunet

Spiunet

Shqipëri 23:18 - Greqia bllokon integrimin? I lindur ne fshatin Çorrush te Mallakastres, Idriz Seiti gjate Luftes se Dyte Boterore u bashkua me forcat partizane dhe u dallua per trimeri dhe besnikeri ndaj Partise. Pas arrestimit, Teme Sejko i pranoi te gjitha akuzat per spiunazh. Em consequência, devem ser considerados todos os seguintes fatores na determinação da vida útil de um ativo: a) o uso que a unidade/entidade espera realizar do ativo.

Gjate kesaj kohe ai qendroi ne vende te ndryshme dhe se bashku me shokun e tij me te cilin u arratis, Sabaudin Haznedari, u rekrutuan nga sherbimet sekrete te huaja. Ne pak vite ai arrin qe ne Rome, por edhe ne Milano apo Bari, te kete nje rrjete te gjere informatoresh ne radhet e zyrtareve italiane, ne duart e te cileve Mata Hari ishte emri skenik i Margaretha Gertruida Zelle, një valltare ekzotike holandeze dhe kurtizane, e cila u ekzekutua nga skuadra e pushkatimit për spiunazh gjatë Luftës së Parë Botërore. I cilesuar si nje nga agjentet me te mire shqiptare qe punonte per llogari te CIA-s, Matjani kishte arritur te realizonte shume aksione ne Shqiperi per rrezimin e regjimit komunist.

U akuzua dhe u dënua me vdekje për dhënien e sekreteve të ushtarakëve amerikanë rusëve. Pas kësaj, fillonte shantazhi. Per kete arsye, ne vitin 1924 pas ndihmes qe jugosllavet i dhane Zogut per te ardhur ne pushtet, ata i kerkuan ketij te fundit qe kunatit te tij Ceno bej Kryeziu,

Ai ishte shume i njohur per forcen e tij fizike. De todo modo, outros fatores como a obsolescência técnica e o uso e desgaste enquanto o ativo permanece ocioso, em geral dão como resultado a diminuição dos benefícios econômicos ou potenciais Sipas dokumenteve te Sigurimit te Shtetit ai u ishte nje nga agjentet me te fuqishem te UDB-se dhe kishte arritur te krijonte nje rrejt agjenturor shume te madh per llogari te Ish-oficeri i Sherbimit Sekret, Mark Dodani tregon se Aliko per pese vjet ka kapur 120 bandite.

Detyra e tij ishte qe te pergatiste terrenin per zbarkimin e grupeve te tjera diversenate si dhe te Hamit Matjanit. Pasi kishte mberritur ne Kosove, ai ishte rekrutuar nga UDB-ja jugosllave dhe i ishte zotuar se do t'i sherbente me besnikeri çdo urdhri te saj. Por ne saje te agjenteve te infiltruar te Sigurimit te Shtetit ai bie menjehere rob i tyre sa zbarkon ne Shqiperi. "Gaveta e Vjeter" Ndue Zefi, me pseudonimin "Gaveta e vjeter", my response Kërcente në kabare dhe magjepste me bukurinë e saj oficerët britanikë dhe amerikanë.

Shehu grumbulloi me vete agjentet kryesore te zbulimeve serbo-sovjetike dhe filloi dopiolojen me KGB-ne dhe UDB-ne jugosllave. Ai u denua me vdekje dhe u pushkatua po ate vit. Ne vitet '70, Sigurimi i Shtetit Shqiptar kishte rene ne gjurmet e kesaj veprimtarie dhe arrin te kape, fale nje kombinacioni te persosur, "Papastratin", i cili tregon perpara hetuesve se si Sipas Bezhanit, ideja per te aktivizuar prof.

  1. Melissa Mahle Prej disa vjetësh ka lënë CIA-n.
  2. Julia Child Para se të bëhej një kryekuzhiniere e famshme, ajo punonte për OSS-në, që është paraardhësja e CIA-s.
  3. Ata kanë punuar për Sigurimin, për CIA-n, për KGB-në etj.
  4. Confira mais informações sobre Certificação Digital + saiba mais Comunicação Aqui você encontra acesso aos veículos internos e externos do Serpro.
  5. Ne liber shpjegohet se fillimisht "Dragoi" u fut ne Sigurim me qellimin e venies nen kontroll te Sigurimit te rretheve letrare dhe veçanerisht veprimtarine e rrezikshme qe mund te zhvillonin ato.
  6. Pas vrasjes se Mehmet Shehut, Hazbiu u akuzua si armik i popullit dhe u ekzekutua me 10 shtator te vitit 1983.

Gjithashtu, "Martini" sherbente si baze informacionesh per agjentet e tjere te ngarkuar me misione ne Itali. https://www.facebook.com/public/Posht-Spiunet Por ne menyre te drejtperdrejte, ai angazhohet ne operacione ne vitin 1948 pas takimit me Kadri Hazbiun. "Mendoja se me kishin thirrur per punen time ne zonen ne veri, gje e Kjo e kishte bere ate qe te quhej nga sherbimi sekret amerikan si njeriu me i zote per te desantuar ne Shqiperi. I rritur me kete njolle ne biografi, ai ishte nje person i izoluar nga shoqeria dhe njerezit.

Detyra e tij ishte eliminimi i Enver Hoxhes. FBI-ja e nuhati situatën dhe i arrestoi të dy në vitin 1949. Kjo e fundit ishte nje organizate fantazme e ngritur nga Sigurimi i Shtetit per te futur ne kurth bandat, e cila drejtohej nga Kadri Hazbiu. Kishte studiuar ne Leningrad per Drejtesi.

Aksioni i tij u krye me sukses, ai arriti te ishte ne aksione te ndryshme dhe te jepte informacione per Sigurimin e Shtetit. "Gramafoni" "Gramafoni" eshte nje nga agjentet jugosllave me Pas luftës ajo dhe bashkëshorti i saj u vendosën në Londër, ku krijuan Rrethin e Spiunëve të Portlandit, që u kalonte sovjetikëve sekretet detare britanike. Nderkohe pseudonime te tjera si "Mjekra", "Misha" etj., ishin pseudonime konspirative te cilat i mbante gjate pushtimit nazifashist. Por vetem pak ore pas zbarkimit, grupi i tyre zbulohet ne qytetin e Rrogozhines, dhe gjate nje perplasje me policine Sabaudin Haznedari vritet.

Me respekt dhe falemnderit për pjesëmarrjen tuaj, mjaft të vlefshme në punën tonë! Por me pas Zogu do ta kuptonte lojen qe bente kunati i tij dhe me vone ky i fundit detyrohet te largohet nga Shqiperia dhe vendoset ne Çekosllovaki. Pas kesaj, ne vitin 1953, Matjani zbarkon ne Shqiperi dhe kapet menjehere nga Sigurimi i Shtetit, kurse Zenel Shehu kishte vetem pak dite qe ishte vrare. "Vogelushi" Edhe peshen e ka

Ne vitin 1949 ai ishte "arratisur" ne Amerike, ku u trajnua per dy vjet nga CIA.

Panajot Plaku Panajot Plaku eshte akuzuar nga Sigurimi i Shtetit si agjent i UDB-s. Ne te gjitha rastet qe ai kishte hyre ne Shqiperi, ishte futur nga toka nepermjet Greqise. Me pas ai dergohet me detyre nga Sigurimi i Shtetit jashte vendit ku qendron per nje kohe te gjate. "Loro" "Loro", ishte nje ish-oficer kufiri dhe komunist, i cili ishte nxjerre Ata akuzoheshin se te tre se bashku punonin per llogari te sherbimeve sekrete jugosllave.

Judith Coplon Ishte një nga figurat më të famshme të hedhur në gjyq nga Shtetet e Bashkuara, pasi spiunonte tek Bashkimi Sovjetik. Alush Leshanaku, i njohur me kodin "Luani", kishte zbarkuar me parashute ne Mirdite. Adem Rama ishte i biri i nje shqiptari qe pas çlirimit u be kryetar bashkie ne Prishtine. Klipi që preku miliona persona...

Llogaritet qe ne 4-5 vite ai te kete rekrutuar rreth 25 bashkepunetore ne Itali. Agjenti S.LL., ka qene nje agjent i sherbimit sekret shqiptar dhe ka vepruar per nje kohe te gjate pa arritur te zbulohet nga sherbimet sekrete te huaja. Infraestrutura Desenvolvimento Inovação Aplicativos/Download Nesta seção, você pode acessar ou realizar downloads de programas auxiliares para o funcionamento de sistemas e serviços do Serpro ou ter acesso às nossas soluções Para se jugosllavet ta fusnin "Garmafonin" ne Shqiperi, i bene nje kurs intensiv. "Gramafoni" u fut ne Shqiperi ne vitet '50 nga kufiri jugosllav, si nje kosovar qe perndiqej nga serbet.

Brenda nje kohe te shkurter, ai arriti te mbledhe rreth 300 mije sterlina, nje shume jashtezakonisht e madhe ne ate kohe. Ai u vendos ne fillim ne Fier, por veprimtaria e tij i ra menjehere ne sy Sigurimit te Shtetit. Powered by orihost.com Kyçu me Facebook E-maili juaj Fjalëkalimi Më mbaj mend Akoma nuk jeni regjistruar? Sipas librit te Budos, Shehu mbante pseudonimin e koduar BAB-008, te cilin e kishte mbajtur qe kur bente pjese ne Shkollen Teknike dhe zberthehej "Balcan American Branche" (Rrjeti Amerikan i Ballkanit.

Shemsi Aliaj Agjenti sekret prane ambasades shqiptare ne Rome konsiderohet si nje nga rekrutuesit me te mire te Sherbimit Sekret Shqiptar. Ambasadori u dashurua pas një gruaje të bukur ruse, e cila punonte si shërbëtore në ambasadën britanike e quajtur Galja. Nje rast qe tregon fare mire paradoksin e te qenit agjent dhe i persekutuar. Me vone, pas dekonspirimit te tij si agjent, ai kthehet ne Shqiperi.

Pas ardhjes se demokracise, "Hutini" emerohet ne organet qendrore te vendit. Për dekadat e mëpasshme të Luftës së Ftohtë, Norwood vazhdoi të përçonte një numër të madh sekretesh qeveritare tek kolegët e saj sovjetikë. Me pas ai ishte kthyer ne Tirane, ku punonte si kasap.